NYC: Yellow Taxi vs E-hail Uber X, Driver Cost and Revenue.


Revenue Yellow Taxi Estimated Income E-Hail (UBER X) Estimated Income
Scenario 1 $0 - $120.77 - $60
Scenario 2 $100 - 28.77 $5
Scenario 3 $200 $64.83 $70
Scenario 4 $250 $113.23 $102.5
Scenario 5 $300 $159.23 $135
Scenario 6 $350 $205.23 $167.5
Scenario 7 $400 $251.23 $200
Scenario 8 $500 $347.23 $265

Please take into accunts the following details for this simple comparison:

  • There are other costs for both drivers not included like: Gas, Any Tolls..
  • The comparison is simply taking account the Leasing not owning the car
  • The lease of Night shift for Yellow Taxi is a bit higher than the daily lease
  • The Daily shift cost for the Yellow Taxi formula: $105 (Day Shift lease) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (number of trips * $0.50 MTA) + (number of trips * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge)
  • The Daily cost for the E-Hail Driver formula: $425 (Lease) / 7 days + 35% of Total Revenue

Scenario 1:

Revenue $0, Averaging 0 trip

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (0 trip * $0.50 MTA) + (0 trip * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $120.77
    Daily Income = - 120.77
  • E-Hail Driver
    Daily Cost= $425 / 7 days + 35% of 0 Revenue = $ 60
    Daily Income = - 60
Scenario 2:

Revenue $100, Averaging 10 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (10 trips * $0.50 MTA) + (10 trips * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 5 MTA + $ 3 Taxicab Improvement Surcharge = $ 128.77
    Daily Income = $ 100 - $ 128.77 = - 28.77

  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 100 = $ 60 + $ 35 = $95
    Daily Income = $ 100 - $ 95 = $5
Scenario 3:

Revenue $200, Averaging 18 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (18 trips * $0.50 MTA) + (18 trips * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 9 MTA + $ 5.4 Taxicab Improvement Surcharge = $ 135.17
    Daily Income = $ 200 - $ 135.17 = $ 64.83

  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 200 = $ 60 + $ 70 = $130
    Daily Income = $ 200 - $ 130 = $70
Scenario 4:

Revenue $250, Averaging 20 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (20 trips * $0.50 MTA) + (20 trips * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 10 MTA + $ 6 Taxicab Improvement Surcharge = $ 136.77
    Daily Income = $ 250 - $ 136.77 = $ 113.23
  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 250 = $ 60 + $ 87.5 = $147.5
    Daily Income = $ 250 - $ 135 = $102.5
Scenario 5:

Revenue $300, Averaging 25 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (25 trips * $0.50 MTA) + (25 trips * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 12.5 MTA + $ 7.5 Taxicab Improvement Surcharge = $ 140.77
    Daily Income = $ 300 - $ 140.77 = $ 159.23
  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 300 = $ 60 + $ 105 = $165
    Daily Income = $ 300 - $ 165 = $135

Scenario 6:

Revenue $350, Averaging 30 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (30 trips * $0.50 MTA) + (30 trips * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 15 MTA + $ 9 Taxicab Improvement Surcharge = $ 144.77
    Daily Income = $ 350 - $ 144.77 = $ 205.23
  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 350 = $ 60 + $ 122.5 = $182.5
    Daily Income = $ 350 - $ 182.5 = $167.5
Scenario 7:

Revenue $400, Averaging 35 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (35 trip * $0.50 MTA) + (35 trip * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 17.5 MTA + $ 10.5 Taxicab Improvement Surcharge = $ 148.77
    Daily Income = $ 400 - $ 148.77 = $ 251.23
  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 400 = $ 60 + $ 140 = $200
    Daily Income = $ 400 - $ 200 = $200
Scenario 8:

Revenue $500, Averaging 40 trips

  • Taxi Driver
    Daily Cost = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + (40 trip * $0.50 MTA) + (40 trip * $0.30 Taxicab Improvement Surcharge) = $105 (Day Shift) + $11 (Credit Card Fee) + $ 4.77 (Sale Tax) + $ 20 MTA + $ 12 Taxicab Improvement Surcharge = $ 152.77
    Daily Income = $ 500 - $ 152.77 = $ 347.23
  • E-Hail Driver
    Daily Cost = $425 / 7 days + 35% of $ 500 = $ 60 + $ 175 = $ 235
    Daily Income = $ 500 - $ 235 = $265

© 2017 - DriverZoo.com